A Szunyogh Szabolcs vezette beszélgetés a Klub Rádió Tűréshatár című műsorában hangzott el 2024. október 28-án.
1919-ben az ország többi részeihez viszonylag gyengén kapcsolódó, többé-kevésbé szigetszerűen működő Kárpátalján is kitört a kommunista forradalom. Miként viselkedett a lakosság a szabadság pillanatában? Hogyan képzelték el a demokratikus jövőt a ruszinok? Függetlenül a magyaroktól, de függetlenül az ukránoktól is? Milyen volt a kommunikáció, az együttműködés (ha volt ilyen) a különböző etnikai és szociális csoportok között? A városokban itt-ott többséget is alkotó, de mindenütt jelentős létszámú izraelita (haszid, ortodox, neológ) zsidókon, református magyarokon és a görögkatolikus ruszinokon kívül élt még itt katolikus német és evangélikus szlovák kisebbség is, a romákról nem is szólva. Felrajzolódott a horizonton valamilyen békés, demokratikus együttélési jövőkép? Milyen döntési alternatívák között választhattak az itt élők? Mennyi esélye volt az itt élő lakosságnak a történelem viharában, hogy megőrizze szülőföldét békés otthonnak? Hogyan tudtunk élni ezzel az eséllyel? Erről beszélgettünk az adásban Kosztyó Gyula történésszel.
Frissítve: 2 nappal ezelőtt
Fóris Ákos előadást tartott a besztercebányai Szlovák Nemzeti Felkelés Múzeumában "Between the Hungarian Army and the Partisans – The Defection of the Hungarian Soldiers and
Labour Servicemen on the Eastern Front" címmel.
Az esemény programja ide kattintva megtekinthető.
Bajcsi Ildikó előadása a Holokauszt Emlékközpont által rendezett "Impériumváltás (1918–1920) Hogyan tovább?" című konferencián hangzott el 2024. szeptember 16-án.